Indianapolis Motor Speedway, Penske ve Shell ile çığır açan bir ortaklığa imza atan Bridgestone lastikleri, 28 Mayıs 2023’te düzenlenen NTT IndyCar Serisi Indianapolis 500’de sürdürülebilirlik konusundaki kararlılığını sergiledi. Bridgestone lastik üreticisi, alışveriş poşetleri ve çeşitli esnek polimer ambalajlar da dahil olmak üzere geri dönüşümü zor kullanılmış plastikten elde edilen yenilikçi bir monomer içeren yarış lastikleri geliştirdi. Shell ile iş birliği içinde geliştirilen bu monomer, hafta sonu boyunca yarışta kullanılan sentetik kauçuk Firestone Firehawk yarış lastiklerine entegre edildi.

Bridgestone Lastikleri Sürdürülebilirlikte Kararlı Hedeflere Sahip

Bridgestone lastikleri 2023 sezonunun tamamı için lastik üretimi, ISCC PLUS (Uluslararası Sürdürülebilirlik ve Karbon Sertifikasyonu) kapsamında sertifikalandırılan Akron, Ohio’daki Gelişmiş Lastik Üretim Merkezi’nde (ATPC) gerçekleşecek. Bu sertifika, Bridgestone’un üretim süreçlerinin titiz sürdürülebilirlik standartlarına uymasını, sorumlu kaynak kullanımını teşvik etmesini ve çevresel etkiyi azaltmasını sağlar. Bridgestone lastikleri sürdürülebilirliğe öncelik vermeye devam ederken, Shell ve diğer önemli ortaklarla yaptıkları iş birliği, inovasyonun sınırlarını zorlama ve yarış dünyasında olumlu bir değişim yaratma konusundaki kararlılıklarını gösteriyor.

Geliştirilen Yarış Lastiğinin İndianapolis 500 Performansı Nasıl?

Bridgestone lastik üreticisi tarafından tedarik edilen Indianapolis 500 pisti üzerinde kullanılan yarış lastikleri, geri dönüştürülmüş malzemelerden elde edilen devrim niteliğinde bir monomer ile donatıldı. Shell ile iş birliği içinde geliştirilen bu monomer, daha önce lastik üretiminde kullanılan petrol bazlı alternatifin yerini aldı. Bu çevre dostu değişikliğe rağmen, lastikler motor sporlarının zorlu dünyasında gerekli olan olağanüstü performans standartlarını korudu.

Sürdürülebilir Geleceğe Bridgestone Lastikleri ile Doğru Yol Almak

Bridgestone Amerika Başkanı ve CEO’su ve Ortak Global Operasyon Direktörü Paolo Ferrari, sürdürülebilirliğe olan bağlılıklarını “yarışlardaki en büyük gösteride” sergilemekten duydukları heyecanı dile getirdi. Bridgestone’un bağlılığı, ticari faaliyetlerinin her alanında sürdürülebilirlik için çabaladıkları için yarış pistinin ötesine uzanıyor. Bridgestone lastikleri, geri dönüştürülmüş malzemeleri yarış lastiği üretimine entegre ederek daha sürdürülebilir bir geleceğe katkıda bulunuyor ve motor sporları endüstrisinde sürdürülebilir uygulamalara öncülük ediyor.