Her geçen gün daha fazla sayıda filo, akıllı lastik basıncı izleme sistemi kullanarak şirketleri için daha fazla tasarruf sağlıyor. Premium lastik üreticisi Continental’in geliştirdiği ContiConnect sistemi, filolar için daha fazla güvenlik ve verimlilik sunuyor.

Basit bir hesaplama: Her biri altı lastikli 120 treyler demek; basınçlarının her gün kontrol edilmesi gereken 720 lastik anlamına gelmektedir. Almanya, Hildesheim merkezli nakliye şirketi Eggers Spedition GmbH’nin Genel Müdürü Peter Eggers, eskiden fabrikada takılan lastik basıncı izleme sistemi bulunan sahip yarı römork kamyonların olduğunu söylüyor. Ancak bunlarla sürücünün hata mesajlarını kapatması çok kolay.

Eggers’ın sözleri bunu açıklar nitelikte: “Ön sol lastiğin 72 psi basınçta ve sağ arka lastiğin 100 psi basınçta çalıştığı treylerlerle gelen araçlarımız vardı, bu kesinlikle ilginç bir deneyimdi! Bütün bunları değiştirmek istedim. Çalıştırılması ve kontrol edilmesi kolay olan ve araç filomu hareket halinde tutmama yardımcı olan bir sistem bulmak için yola çıktım.”

Continental ContiConnect ile Filo Maliyetleri Azalıyor

Eggers, 2019’un başlarında, treylerlerini Continental ContiConnect ile donatmak için yaklaşık 60.000 Euro yatırım yaptı. Sonuç olarak, her yıl katettikleri yoldaki lastik patlamalarının sayısı üçte iki oranında azaldı ve müşterilere sundukları hizmet bu nedenle önemli ölçüde iyileşti. Aynı zamanda; lastik kullanım ömrü yüzde 20 uzadı ve doğru lastik basıncı değerlerinin korunması yakıt tüketimini 100 kilometrede ortalama 0,5 litre düşürdü.

Eggers, “Yıl boyunca araç başına yaklaşık 500 litre yakıt tasarrufu yapıyorum Hepsini bir araya getirdiğimde, 120 treylerimizde yıllık yaklaşık 84.000 Euro tasarruf sağlanıyor. Conti Connect sisteminden çok memnunuz. Söz verilen performans seviyelerine ulaşıldı ve filo maliyetlerimizi önemli ölçüde azaltmayı başardık.”

Continental Lastik İzleme Sistemi Her Alanda Avantaj Sağlıyor

Eggers Spedition GmbH, 60 yılı aşkın bir süre önce kurulmuş ve 120 kişiyi istihdam eden bir aile şirketi. Şirket, teslimatları hedeflerine güvenli ve hızlı bir şekilde taşımak için silo kasa kamyonları ve tankerler kullanıyor. Filo, şu anda 80 araç ve yaklaşık 120 treylerden oluşuyor. Şirket, Continental ContiConnect lastik izleme sistemi kullanmaya başlamalarının ikinci yılda yatırıma ayrılan parayı telafi etti.

Eggers: “Kayıtlı bir gıda işletmesi olarak, Almanya ve Avrupa’nın tamamında gıda ve hayvan yemi taşıyoruz. İçecek, çikolata ve uzun ömürlü unlu mamüller endüstrisi için en büyük hacim şekerdir. Bu müşteriler kesinlikle sürekli bir hammadde tedariğine bağımlıdır; gecikmeleri kabul edemezler. ContiConnect’in lastik hasar oranlarını azaltma yeteneği bu nedenle kararımı almamda etkili olan en önemli şeydi. Yoldaki lastik patlamaları ve dolayısıyla üçüncü şahıslar tarafından yapılan onarım maliyetleri önemli ölçüde azaldı. Bu, teslimat güvenilirliğimizi daha da geliştirmemizi sağladı, ayrıca yakıt tasarrufu sağladık ve lastikleri araçlarda daha uzun süre tutabildik. Dolayısıyla benim için bu yatırım bir kazan-kazan oldu.”

Lastik Basıncı Anlık Olarak İzleniyor

Continental ContiConnect, filoların araçlarının lastik basınçlarını izlemesini sağlıyor. Bu, bir lastik, genellikle delinme hasarı, kademeli basınç kaybı vb. durumlarda hedef değerlerden saparsa filo yöneticisinin hızlı tepki verebileceği anlamına geliyor.

Filo yöneticisi Markus Struss: “Ağ, hareket halindeyken araçlarımızdaki lastik basınçlarını da izlememizi sağlıyor. Bir okuyucu istasyonunda basınç kaybı kaydedilirse, bizi uyarmak için otomatik olarak bir SMS ve bir e-posta alıyoruz.”

Struss daha sonra sürücüyle iletişime geçebilir ve bir atölye ziyareti ayarlayabilir. Bu şekilde, Eggers filosu için 720 treyler lastiğinin tamamı iyi bir şekilde izleniyor ve araçlardaki yükün güvenli ve zamanında varış noktasına ulaşmasına yardımcı olunuyor.