Continental, Teknoloji ve Dönüşüm Enstitüsü’nü (CITT) kurduktan bir yıl sonra, bu alanda yıl boyunca en iyi performansı sergileyenleri onurlandırdı. İnsan İlişkileri Yönetim Kurulu üyesi Dr. Ariane Reinhart ve Alman Federal İş Ajansı Başkanı Detlef Scheele sanal etkinlikte en iyi performansı gösteren 16 kişiye ödüllerini takdim etti. Enstitü, 2019 yılında; vasıfsız ve yarı vasıflı çalışanlara Alman sanayi ve ticaret odalarından (Industrie- und Handelskammer – IHK) sertifika alma fırsatı tanımak için kurulmuştu. 2020 yılında eğitim kurslarına 16 lokasyonda 600’den fazla çalışan katıldı.

Continental Çalışanların İstihdamlarını Korumak için Çalışıyor

Reinhart: “Otomotiv endüstrisinin dönüşümü sırasında iş dalları değişiyor. Dijitalleşiyor veya bazı durumlarda gereksiz hâle geliyorlar. Rekabet gücü ve ihtiyaç temelli yeterlilikler, Almanya’da üretimle ilgili işleri sürdürmek için tek şansımız. Katılımcıların bağlılığı ve aldığımız iyi sonuçlar, CITT’nin temelinin atılması gereken doğru adım olduğunu gösteriyor. Enstitü ile dönüşümü şekillendirmek için bir uzmanlık merkezi oluşturduk. İleri eğitim ve öğretimde ivme sağlıyor, çalışanlarımızın istihdam edilebilirliklerini sürdürmeleri için yeni fırsatlar yaratıyoruz.”

BA: Continental Örnek Bir Yeterlilik Programı Sunuyor

Alman Federal İstihdam Bürosu (BA) başkanı Detlef Scheele, CITT’yi, “Yeterlilik Fırsatları Yasası”nın bir parçası olarak işgücü piyasası politikası kapsamında kurulan şirketler için yeni yasal çerçevenin “örnek bir uygulaması” olarak görüyor.

Scheele: “İstatistiklerimiz ve işgücü piyasası araştırmalarımıza dayanarak işsizliğe karşı iyi bir mesleki eğitimden ve kişinin becerilerini ve uzmanlığını geliştirmek için düzenli eğitim almasından daha iyi bir koruma olmadığını biliyoruz. Continental, geniş bir kurs yelpazesine sahip bir enstitüsü kurarak eğitimin dönüşümde nasıl hayati bir yapı taşı olabileceğini gösteriyor.”

2021’de 1.000’den Fazla Katılımcıya Eğitim Verilecek

Eğitim kursları, 2019’un sonunda 130 katılımcıyla Almanya’nın altı noktasında başladı. Hazırlık olarak, matematik ve Almanca’da üç aylık bir temel yeterlik kursu tamamlanabiliyor. Kurs katılımcılarının sayısı, 2021’de 1.000’in üzerine çıkarılacak.

IHK’nın Hannover’deki yöneticisi Maike Bielfeldt: Continental ve IHK arasındaki yakın işbirliğinin bir parçası olarak, Almanya genelinde mesleki nitelikler de kazandıran eğitim fırsatları yaratıldı. Bu şekilde, vasıfsız ve yarı vasıflı yetişkinlerin istihdam edilebilirliğini sürdürmeye etkin bir katkı sağlıyoruz. “