2019/20 FIA Dünya Dayanıklılık Şampiyonası’nın (WEC) dördüncü turu 14 Aralık’ta Bahreyn’deki Sakhir pistinde gerçekleşecek. Pistin WEC’e 6. ev sahipliği yapışı olsa da Goodyear bu pistte ilk kez yer alacak. 5.412km’lik Sakhir pisti; 15 viraja ve oldukça agresif olan granit tabanlı bir yüzeye sahip. Satış, Test ve Pist Desteği Yöneticisi Mike McGregor: “Bahreyn, sezonun ilk üç pistinden çok farklı. Uzun düzlüklerin ve dar virajların birleşimi olan pist için; güçlü fren performansı ve yüksek çekiş gücü anahtar nokta. Çin’de çok işimize yaramış olan A ve C spesifikasyonu Goodyear lastiklerini kullanacağız.”

Goodyear için Mücadele Sekiz Saat Sürecek

Yarışın ikinci müsabakasında yarış süresi uzayacak. WEC, 4 saatten 24 saate kadar değişen farklı yarış sürelerine sahip. Bu ise; sezonun ilk 8 saatlik yarışı. Ancak takım stratejisi açısından bakıldığında; sadece 4 saatlik bir yarışta alınan kararları tekrarlamak yeterli olmuyor. WEC kuralları, ekipleri sekiz saatlik yarış için altı lastik seti ile sınırlayarak stratejik bilmeceye katkıda bulunuyor. Diğer bir zorluk, yarış sırasında sıcaklıkların düşecek olması. Çöl güneşi altında başlayan yarışın son üç saati karanlıkta yapılacak.

Goodyear Lastiklerine Güven Tam

Pistte 20 derecelik bir sıcaklık değişikliği bekleniyor. Bu nedenle; Goodyear, slick lastiklerini çok geniş sıcaklık aralıklarında çalışacak şekilde tasarlıyor. Goodyear’ın ıslak zemin lastikleri henüz bu yılki rekabette kullanılmadı. Mike, Goodyear lastiklerine güvendiğini söylüyor::“Bahreyn’e yılda yaklaşık 11-16 gün yağmur yağar ancak Aralık ayında bu çok daha muhtemel. Hava nasıl olursa olsun, hazırız! ”

Şangay’da Zafer Goodyear’ın Oldu

Goodyear, Şangay’da LMP2 yarışını kazanarak tarihi zaferlerine bir yenisini ekledi. Çin’deki dört saatlik yarış, uluslararası motor sporlarına dönüş yapan Goodyear’ın bu sezonki ilk galibiyetiydi. Eski F1 sürücüsü ve WEC Şampiyonu Davidson galibiyetten sonra açıklamada bulundu: “Goodyear, LMP2’deki ilk yarışı kazanarak gerçekten iyi lastikler geliştirdiğini ve sağladığını gösterdi. Bunun bir parçası olmak ve mühendisliğe yardım etmek güzel. Goodyear’ın hız ve tutarlılığını bir kez daha göstermesi açısından önemli bir gündü.”