Güney Koreli premium lastik şirketi Hankook, PROJECT TREE adlı blockchain (blok zinciri) tabanlı doğal kauçuk izlenebilirlik ve sürdürülebilirlik projesine katılacak. Uluslararası bir ticaret firması olan ITOCHU Corporation tarafından düzenlenen bu girişim ile ilk kez doğal kauçuk endüstrisinde blockchain kullanarak izlenebilirlik sağlamaya yönelik bir adım atılıyor.

Doğal Kauçuk Nedir? Takip Edilmesi Neden Önemli?

Doğal kauçuk, lastikler için birincil hammaddedir. Küresel çapta üretilen doğal kauçuk, yaklaşık %70 oranında lastik üretimi için kullanılmaktadır. Ancak küresel üretimin yaklaşık %85’i, Güneydoğu Asya’daki, özellikle Tayland ve Endonezya’daki küçük toprak sahiplerine dayalıdır. Bu da ormansızlaşma, yoksulluk ve insan hakları ihlâli konuları dâhil olmak üzere satın alma sürecinde ortaya çıkabilecek sorunları takip etmeyi ve bunlarla mücadele etmeyi zorlaştırmaktadır.

Doğal Kauçuk Tedarik Süreci Daha Şeffaf Yürütülüyor

Hankook Lastikleri, doğal kauçuk tedariğini izlemek için tasarlanmış bir proje olan PROJECT TREE’de değer zinciri boyunca sürdürülebilirliği teşvik etmek için yer almaya karar verdi. Bunun için ITOCHU Techno-Solutions Corporation tarafından geliştirilen blockchain tabanlı bir izleme sistemi kullanılıyor. Proje kapsamında Endonezya’nın en büyük doğal kauçuk işleme şirketlerinden biri olan PT Aneka Bumi Pratama ile işbirliği yapılıyor. Ayrıca işlemlerin tarihi ve yeri gibi bilgileri kaydeden sisteme bağlı bir akıllı telefon uygulaması kullanılıyor.

Doğal Kauçuk Üreticileri Denetleniyor ve Destekleniyor

Proje sayesinde Hankook’a koruma alanları dışında toplanan hammaddelerden üretilen doğal kauçuk tedarik edilebilecek. Ek olarak; akıllı telefonları veya banka hesapları olmayan küçük toprak sahiplerine tarım aletleri, gübreler ve daha iyi üretkenlik ve sürdürülebilir uygulamalar için eğitim ve ayrıca yakın denetim altında ödenecek nakit teşvikler sağlanacak.

PROJECT TREE’nin güçlü bir destekçisi olan Hankook, perakende ve toptan satış işletmeleri Kwik Fit ve Stapletons’un sahibi European Tire Enterprise Ltd. (ETEL) ile birlikte Birleşik Krallık pazarındaki projeye katılacak. ETEL, Birleşik Krallık’taki en büyük otomobil bakım ve onarım şirketi ve aynı zamanda Hankook’un güvenilir bir ortağıdır. Lastik satış gelirlerinin bir kısmı, işlemlerini kaydetmek ve izlenebilirliği sağlamak için işbirliği yapan üst düzey tedarik zinciri paydaşlarına (küçük ölçekli şirketler, koleksiyoncular, yerel bayiler) yönelik teşvikleri finanse etmek için kullanılacak.

Hankook Daha Kaliteli Doğal Kauçuk ile Üretim Yapıyor

PROJECT TREE’nin Hankook Lastikleri’nin KSS politika hedeflerine katkıda bulunması bekleniyor. Güney Koreli premium lastik üreticisi, 2018 yılında sürdürülebilir bir doğal kauçuk politikası oluşturdu. Firma, doğal kauçuk değer zinciri için sürdürülebilirliği tanımlamak üzere kurulmuş, uluslararası üyelik odaklı bir platform olan Sürdürülebilir Doğal Kauçuk Küresel Platformu’nun (GPSNR) üyesidir. Hankook, yakın zamanda politikasını insan hakları, çevre koruma ve yönetim şeffaflığı gibi çeşitli alanlarda yeni GSPNR politikasına uygun olarak güncelledi. Hankook Lastikleri, küçük çiftçilerin yaşam standartlarını daha da iyileştirmek, doğal kauçuğun kalitesini yükseltmek ve çevresel etkiyi en aza indirmek için en uygun yetiştirme uygulamalarını belirlemeyi ve küçük işletme sahiplerini eğitim için teşvik etmeyi planlıyor.

Hankook Hammadde Tedariğinde Sürdürülebilirliği Teşvik Ediyor

Hankook Lastik & Teknoloji Başkan ve CEO’su Sooil Lee: “Doğal kauçuğa olan talebin artmaya devam etmesi beklenirken, küçük üreticiler, lastik üreticileri ve son kullanıcılar dâhil olmak üzere tedarik zincirindeki tüm paydaşlar, sorumluluklarını yerine getirmeli. Sürdürülebilirliğin iş önceliklerinden biri olduğu Hankook Lastikleri, yaşanacak daha iyi bir dünya yaratmak için hammadde tedariğinde sürdürülebilirliği teşvik etmede kesinlikle liderliği üstlenecek.”