Global lider premium lastik üreticisi Hankook, Kurumsal Sosyal Sorumluluk (CSR) alanındaki başarıları ile öncü derecelendirme kuruluşu EcoVadis tarafından platin madalya ile ödüllendirildi. Madalya, yalnızca sanayi sektörlerindeki ve sürdürülebilirlik alanındaki başarıları ile %1’lik dilimde yer alan şirketlere veriliyor. EcoVadis, Fransa’da bulunan ve sosyal sorumluluk alanında güvenilir derecelendirmeler sunan uluslararası bir enstitü. Derecelendirmeler, dört alana ayrılıyor: çevre, emek / insan hakları, etik ve sürdürülebilir tedarik. Avrupalı ​​otomobil üreticilerinin büyük güvenine sahip olan enstitü, dünyanın 160 ülkesinden yaklaşık 6.500 şirketi değerlendiriyor. Enstitü; şirketleri platin, altın, gümüş ve bronz madalyalar ile ödüllendiriyor.

Hankook %1’lik Dilimde Bulunuyor

Lastik üreticisi Hankook Lastikleri, açık KSS hedefleri, çeşitli sürdürülebilirlik girişimlerine katılımı ve KSS ile ilgili politikaları sayesinde platin madalya ile onurlandırıldı. Şirketin özellikle iddialı hedefleri arasında 2018’ten itibaren 2050 yılına kadar % 100 sürdürülebilir malzeme kullanımı ve sera gazı emisyonlarında % 50 azalma yer alıyor. Şirket, ayrıca Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi (UNGC) ile sürdürülebilirlik girişimlerine katılıyor ve Sürdürülebilir Doğal Kauçuk Politikası gibi KSS ile ilgili politikaları destekliyor Bu sayede Hankook, dünya genelinde kurumsal sosyal sorumluluk alanında kauçuk ürünleri üreten 353 şirketin ilk % 1’lik diliminde bulunuyor.

Hankook Geçtiğimiz Yıl da Ödüllendirilmişti

Geçen yıl Hankook Lastikleri, şirketlerin en iyi % 5’ini onurlandıran EcoVadis altın madalya ödülünü almıştı. Bu yıl en iyi % 1’de yer alan şirketleri onurlandırmak için ortaya çıkarılan platin madalya ödülünü almaya hak kazandı. Bu ödüller, bir kez daha Hankook’un lider bir şirket olarak konumlandığını gösterdi. Güney Koreli lastik devi, sürdürülebilirlik konusundaki güçlü taahhüdüne dayanarak sürdürülebilir iş uygulamaları yürüten üst düzey bir küresel şirket olduğunu bir kez daha göstermiş oldu.

Sürdürülebilirlik Büyük Önem Taşıyor

Hankook Lastikleri başkanı Sooil Lee: “Hankook bir kez daha EcoVadis tarafından tanınmaktan onur duyuyor. Bunun, sektör için sürdürülebilir bir ekosistem oluşturma çabalarımızın ve işin her alanında sosyal sorumluluk sahibi olma arayışımızın bir ifadesi olduğuna inanıyoruz. Sürdürülebilirlik girişimlerimizle gurur duyuyoruz ve yaşadığımız dünyayı daha iyi bir yer haline getirme taahhüdümüzü sürdüreceğiz.”

Hankook 4 Yıldır Sürdürülebilirlik Endeksinde Listeleniyor

Hankook, gelecekte büyüme ve liderlik konumunu güvence altına almak için sürdürülebilirlik yönetimi alanındaki uzmanlığını en üst küresel seviyeye taşımaya devam ediyor. Hankook Lastikleri, sistematik olarak sadece finansal performansı değil, aynı zamanda sosyal katkıyı ve çevre dostu yönetimin uygulanmasını da teşvik ediyor. Bunun sonucunda; Hankook, 2016’dan bu yana dört yıldır Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksleri Dünyası (DJSI World) içerisinde yer alıyor. 2019 yılında Hankook, otomotiv tedarik endüstrisinde DJSI World’de listelenen tek Asyalı şirketti.