Lastik endüstrisi içerisinde son yıllarda öne çıkan trendler arasında yapay zeka teknolojisinin kullanılması yer alıyor. Son yıllarda bu teknolojiye olan eğilim ile lastik performansının çeşitli yönleri iyileştiriliyor. Lastik sektörü ve farklı birçok sektörde yapay zeka ve dijitelleşme deneyimi, hızlı geri dönüş ve güçlü yatırım getirileri sağlıyor.

Yapay Zeka Projelerinde Paydaşların Bilgilendirilmesi Önem Taşıyor

Başarı, büyük ölçüde paydaşların – özellikle projeyi uygulamakla görevli olanların- projenin kapsamını, sonuçlarını ve proje tamamlandıktan sonra yerlerinin ne olacağını anlamalarını sağlamak için çok adımlı bir programın uygulanmasına bağlı oluyor. Bu, bu da başarı için hayati öneme sahip insanların kendilerini adamalarını sağlıyor. Böyle bir eğitim ve yönetim çabası olmaksızın insanlar, yapay zeka projeleri sonucunda işlerinden olacaklarından ya da becerilerindeki zayıflıkların ortaya çıkabileceğinden korkabiliyor.

Yapay Zeka Lastik Endüstrisi için Kârlılık Sağlıyor

Değişim aşamasında yönetimde yer alan herkes , en kolay kısmın teknoloji olduğunu söylüyor. Yapay zeka projelerinde zamanın %90’ı eğitim, yönetim ve çalışanların korkularını gidermek için harcanıyor. Yatırımın geri dönüşü açısından büyük miktarda veri toplayan kuruluşlar daha fazla kâr elde ediyor. Lastik endüstrisi , bu teknolojiden kâr elde edilmesi için gerekli karakteristiğe uyum sağlıyor. Lastik sektörü içerisindeki deneyim, iyi yönetilen ve çalışanların ilgisini çeken projelerin geri dönüşünün yeni üretim makineleri geliştirmekten daha iyi olduğunu gösteriyor.

Lastik Sektörü Devleri Yapay Zeka Teknolojisinden Yararlanıyor

Lastik sektörü içerisinde yer alan birçok firma, bugün yapay zeka teknolojisini lastik geliştirme sürecinde kullanıyor. Continental , Sumitomo Kauçuk Endüstrisi, Hankook; bu teknolojiyi kullanan markalar arasında yer alıyor. Geçtiğimiz aylarda Hankook, yapay zeka ile geliştirilen lastik bileşiği için öncü niteliğinde olan Sanal Bileşik Tasarımı (VCD) sistemini tanıttı. Bu sistem, fiziksel teste gerek kalmadan lastikler içerisinde kullanılacak en uygun maddelerin belirlenmesini sağlıyor. Lastik endüstrisi içerisinde yenilikleri ile ön plana çıkan Sumitomo Kauçuk Endüstrisi’nin geliştirdiği yapay zeka teknolojisi, lastiğin yaşam döngüsü boyunca aşınma oranını tahmin edebliyor. Continental ise sadece lastik alanında değil; otomotiv endüstrisinde birçok farklı alanda yapay zeka teknolojisinden yararlanıyor.