Avrupa Lastik ve Kauçuk Üreticileri Derneği (ERTMA) üyelerinin 2020 yılındaki ve 2020’nin son çeyreğindeki satış rakamlarını yayınladı. 2020, lastik sektörü için çok zor bir yıl oldu. Orijinal Ekipman lastikleri ise en çok etkilenen segmentti. Tüketici lastikleri pazarı %23, kamyon lastikleri pazarı ise %18 oranında küçüldü.

4 Mevsim Lastikleri Satışı Arttı

Orijinal ekipman lastikleri ile birlikte lastik yenileme pazarı da pandemiden olumsuz etkilendi. Çift haneli olarak etkilenen tüketici lasikleri pazarı %12 oranında küçüldü. Binek araçlar için kış lastikleri alanında %20, yaz lastikleri segmentinde ise %13 oranında satış kaybı yaşandı. Lastik sektörü içerisinde pozitif trende sahip olan tek segment ise dört mevsim lastikleri oldu. Kamyon lastikleri pazarı %4, motosiklet lastikleri %9 oranında düşüş kaydetti. Ancak tarımsal lastiklerin satışı pandemiden etkilenmedi; sektörde istikrar gözlendi.

Lastik Sektörü 4. Çeyrekte Toparlanmaya Başladı

Lastik sektörü yılın 4. çeyreğinde toparlanmaya başladı. Tarım lastikleri segmenti canlanırken onu motosiklet / scooter ve kamyon lastikleri pazarı izliyor. Ancak tüketici lastikleri alanı negatif seyrediyor. Yarı karantina dönemi ve ılıman kış koşulları Avrupa’da birçok sürücünün kış lastiklerine geçiş yapmaması ile sonuçlandı.

Orijinal Ekipman Lastikleri Segmentindeki Düşüşün Sebebi Ne?

ETRMA genel sekreteri Fazilet Cinaralp: “Covid-19 pandemisiyle birlikte gelen tekrarlanan karantina uygulamaları ve seyahat kısıtlamalarını kriz nedeniyle fabrikaların kapanması izledi. Lastik sektörü pandemiden sadece satış açısından değil istihdam açısından da ciddi bir şekilde etkilendi. Maalesef orijinal ekipman lastikleri segmentindeki büyük düşüş sürpriz değil. Covid-19 salgını nedeniyle AB binek otomobil endüstrisinin 2020’de % 23.72 oranında daralmasının bir sonucu. Ekonominin ve toplumun bu benzeri görülmemiş krizden çıkmasına destek olmak için Avrupa Birliği kurumları ve ulusal hükümetleri ile çalışacağız. İyileşmeyi kolaylaştıracak planlar geliştirmeye yönelik işbirliğini sürdürmek lastik sektörü için anahtar olacaktır.”