Michelin lastikleri Kuzey Amerika Başkanı Alexis Garcin, CNN Business ile yaptığı bir röportajda, şirketin Chevrolet Bolt’un yeni nesil modeline havasız lastik takmayı hedeflediğini açıkladı. Bu hedefin üç ila beş yıl içinde gerçekleşebileceğini söyledi. Chevrolet, 2021 yılında Bolt modelini yeniledi ve daha lüks bir seçenek olan Bolt EUV aracını piyasaya sürdü. Chevrolet modelinin yeni nesil bir aracı 2025 gibi yakın bir zamanda çıkarması ve Bolt markasını koruması bekleniyor. Michelin’in 2019’da Bolt’u havasız lastiklerini test etmek için kullandığı biliniyor. Ancak Chevy’nin havasız lastikli yeni bir aracı olacağı anlamına gelmiyor.

Havasız Lastiklerin Geleceğe Dönük Faydaları Nelerdir?

Havasız lastikler için en büyük avantaj, patlamaya veya delinmeye karşı dirençli olmalarıdır. Patlamalar ve basınç kaybına veya eşit olmayan aşınmaya yol açan diğer sorunlar, her yıl 200 milyon lastiğin atılmasına neden oluyor. Michelin Havasız lastikler, lastik üretimi için harcanan maliyeti, malzemeyi ve enerjiyi oldukça azaltabilir.

Michelin Uptis Havasız Lastiklerin Tarihi Hakkında

Michelin Uptis havasız lastikler 2019 yılında tanıtıldı, ancak geliştirilmeye on yıl önce başlandı. Uptis havasız lastikler sadece Chevrolet Bolt’ta kullanılmadı. Bir Mini Cooper SE modelinde 2021 yılı içerisinde havasız ve yanaksız lastiklerle donatılarak geleneksel yollarda test edildi. Günümüz teknolojisinde ve yeni nesil elektrikli araçlarda da entegre edilerek kullanımı konusunda çalışmalar sürdürülüyor.