Nexen Lastikleri, lastikten kaynaklı gürültüyü azaltmaya yardımcı olmak için “Yapay Zeka” (AI) ve “Büyük Veri”ye (Big Data) dayalı bir metodoji geliştirdiğini duyurdu. Şirket, 2018’den bu yana uzun süreli partneri Hyundai-Kia ile lastik gürültü seviyelerini azaltmak için ortak bir araştırma projesi yürütüyor. Nexen, bu çalışmanın araştırma ve geliştirme hazırlık sürelerini ve maliyetlerini azaltmaya da yardımcı olacağını düşünüyor.

Derin Öğrenme ile Otomobil ve Lastiklerin Gürültü Seviyesi Düşürülüyor

Nexen univerCITY’den araştırmacılar, Hyundai-Kia ve Inha Üniversitesi ile birlikte, son ürünü optimize eden bir yapay zeka sistemi oluşturmak için lastik desenlerine ve gürültü tasarım faktörlerine dayalı derin öğrenme algoritmalarının yanı sıra çok miktarda veriden yararlanabildiklerini söylüyor. Bu, otomobillerin ve lastiklerin geçiş gürültüsünü (PBN- Pass by Noise) düşürüyor. Bu sonuçlara dayanarak şirket, kendi görüntü işleme teknolojisini kullanarak lastikler için yeni tasarımlar oluşturabildiğini söylüyor.

Nexen Yankısız Odada Testler Gerçekleştiriyor

Nexen lastiklerinin üreticisi Sumitomo, amacç doğrultusunda; gürültüyü ölçmek, geçiş gürültülerini analiz etmek ve aracın güç aktarma sisteminden gelen gürültü nedenlerini tespit etmek için düzinelerce mikrofon sensörü içeren yankısız bir oda kurdu. Ayrıca, Kore’nin ilk dört domlu araştırma ekipmanı tesisini kurdu ve şu anda gerçek araçlarla testler yapıyor. Sonuçlar, arabaların ürettiği iç ve dış gürültünün belirli sürüş koşullarında sırasıyla 1dB ve 3dB’ye düşürülebileceğini gösterdi. Hem Nexen hem de Hyundai-Kia, teknolojiyi gelecek araç modellerinde kullanmanın yollarını bulmayı umduklarını belirtiyor.