Pirelli, 2010 yılından bu yana ilk kez FIA Dünya Ralli Şampiyonası kapsamındaki en üst sınıf yarışlar için özel lastik tedarikçisi olacak. 2021 sezonunun açılış turu olan Rallye Monte-Carlo, bu yıl 110. yılını kutluyor ve Fransız Alpleri’nin asfalt yollarında sık karşılaşılan değişken hava koşulları nedeniyle dünyanın en zorlu motorsporu etkinliklerinden biri olarak görülüyor.

Monte Carlo Rallisi Kapsamında Kullanılan Pirelli Lastikleri

Pirelli P Zero RA: Pirelli’nin kuru ve nemli asfalt koşulları için tasarlanmış ürünü, Monte Carlo Rallisi sırasında görülebilen düşük hava sıcaklıkları nedeniyle ultra yumuşak hamura sahip. Ayrıca sezon boyunca asfalt zeminlerde kullanılabilecek yumuşak bir hamur da mevcut.

Pirelli Sottozero STZ-B: Monte Carlo Rallisi sırasında görülen farklı koşullar göz önünde bulundurularak tasarlanan hem çivili hem çivisiz versiyonu buluan bir kış lastiği.

Monte Carlo Rallisi Lastikler için En Zorlusu

Pirelli’nin ralli faaliyet yöneticisi Terenzio Testoni: “Yepyeni lastik konseptleriyle geri dönmekten mutluluk duyuyoruz. Önceki ralli başarılarımızın tümünde elde ettiğimiz bilgi birikimimiz, bu en yeni nesil lastikler geliştirilirken kullanıldı. Ekiplerin tek tek etaplar yerine tüm döngüler için en iyi seçimi yapmayı düşünmeleri gereken Monte Carlo Rallisi, lastikler için yılın en zorlu rallisi. Bu yıl, Covid ile ilgili kısıtlamalar nedeniyle iş daha da zorlaşıyor; bu da şimdiye kadarki en tahmin edilemez rallilerden biri ile karşı karşıya kalabileceğimiz anlamına geliyor.”

Monte Carlo Rallisi için Lastik Stratejisi Neden Önemli?

Monte Carlo Rallisi kapsamında kuru, buzlu ve karlı asfalt, genellikle tek bir aşama içerisinde bulunduğundan her koşul için doğru lastiği seçmek imkansız. Bu, sürücülerin doğru kauçuğu seçmelerini çok zorlaştırıyor. Takımların özel metoroloji ve rota belirleme ekipleri ve Pirelli’nin deneyimli mühendislerinin yardımı ile birlikte dahi, bu çok zor bir seçim.

Rakamlarla Pirelli ve Ralli Şampiyonası

Pirelli, Monte-Carlo Rallisi için 3200 civarında lastik tedarik edecek. Bunlardan 800’ü Dünya Ralli Şampiyonası’nın (WRC) en üst sınıfı için sunulacak. 10 WRC sürücüsünün her biri, ralli sırasında 34 adede kadar kullanabilecekleri 80 lastiğe sahip olacak:

24 adet P Zero RA Ultra Yumuşak
20 adet P Zero RA Yumuşak
24 adet Sottozero STZ-B çivili
12 adet Sottozero STZ-B çivisiz

Pirelli, bu sezon tek tedarikçisi olduğu WRC 2 ve WRC 3 şampiyonaları da dâhil olmak üzere 35 dört tekerlekten çekişli otomobil için daha lastik tedarik edecek. Rallide makinist ve mühendisler dahil 27 Pirelli personeli bulunacak.
Kilometre: 258 km’nin biraz altındaki bir rotada gerçekleştirilecek ralli, en kısa Monte Carlo Rallisi olacak. Ancak; bu, rallinin daha az zorlu olacağı anlamına gelmiyor.