İtalyan lastik üreticisi Pirelli, 2026 yılının sonuna kadar Dünya Superbike Şampiyonası’nın (WSBK) tüm sınıflarının resmi lastik tedarikçisi olmaya devam ediyor. İtalyan Lastik devi, Dorna WorldSBK Organizasyonu (DWO) ile yeni bir sözleşme imzalayarak süreci uzatıyor. Yeni sözleşme, 2023 yılında sona erecek olan mevcut sözleşmenin bitiminden önce geliyor ve Pirelli’nin WSBK ile ortaklığının 20. yıldönümüne işaret ediyor.

Pirelli ve WBSK Arasındaki Ortaklık Neden Bu Kadar Güçlü?

Pirelli lastikleri, 2004 yılından bu yana şampiyonaya herkesin serbest piyasadan satın alabileceği seri motor sporları lastikleri tedarik ederek tüm yarışçıları ve takımları eşit şartlarda bir araya getiriyor. Sezon boyunca takımlara ve sürücülere çok çeşitli pistlerde kullanabileceği kaliteli yaz lastikleri ve dört mevsim lastikleri gibi verimli yarış lastiklerini tedarik edilmesi, Pirelli ve WSBK arasındaki ortaklığın başarısının ayrılmaz bir parçası oldu.

Hangi Karar Pirelli Ortaklığı İçin Kritik Öneme Sahip?

Pirelli lastikleri için şampiyonada prototip yerine seri lastik kullanma kararı, WSBK’nın tek resmi lastik tedarikçisi olmak için mükemmel bir karar olarak nitelendiriliyor. Monotir kuralı, büyük uluslararası motor sporları yarışmaları tarihinde ilk kez 2004 yılında kullanıldı ve o zamandan bu yana yıllar içinde diğer şampiyonalar tarafından da benimsenmiş biçimde devreye alınıyor.

Pirelli Motosiklet Lastikleri Geliştirilmesine Şampiyonalar Etkili

Pirelli lastik tedarikçisi, sponsor ve serinin pazarlama ortağı olarak üstlendiği üçlü rol, şampiyonanın imajının ve onu diğer motosiklet yarışmalarından her zaman ayıran niteliklerinin tanımlanmasına aktif olarak katkıda bulundu. WSBK ile anlaşmanın yenilenmesi, Pirelli için şampiyonanın hem yarış hem de yol Supersport motosiklet lastikleri geliştirilmesi için önemli bir platform olduğu yönündeki kurumsal stratejisiyle uyumlu nitelik taşıyor. Son yıllarda Pirelli lastikleri, 2018’de 125/70 ön ve 200/65 arka olmak üzere daha büyük lastiklere geçiş yapmanın yanı sıra daha da yüksek lastik yol tutuşu seviyeleri sağlamak için SCX ve SCQ gibi yeni yumuşak hamurları piyasaya sürüyor.