Lastik testi uzmanı VESevo, benzersiz lastik test cihazı ile 2021 Otomotiv Test Teknolojisi Uluslararası Ödülleri’nde Yılın Donanım Yeniliği ödülünü kazandı. Firmanın kendi ismini taşıyan VESevo adlı cihaz, birkaç yıllık geliştirme sürecinin 2021’de ticari olarak satışa sunuldu. Cihazın tahribatsız lastik testi ve karakterizasyonuna eşi görülmemiş bir yaklaşım getirdiği söyleniyor.

Lastik Test Cihazı Sektörde Memnuniyetle Karşılandı

VESevo lastik test cihazı, mühendislerin bir lastiğin diş viskoelastisitesini analiz etmelerini sağlıyor. Daha sonra lastiği kullanılmaz hâle getiren numunelerin çıkarılmasıyla ilgili olağan sorunların üstesinden geliyor. Cihaz tarafından sağlanan bilgiler, sonrasında değişken çalışma koşullarında ve aşamalı aşınma koşullarında lastiğin ve tüm aracın davranışını öngörmek için kullanılabiliyor. Lastiklerin viskoelastik özellikleri henüz tam olarak anlaşılmadığından yeni donanım, otomotiv ve lastik endüstrisi tarafından memnuniyetle karşılandı.

Formula 1 Takımları Lastik Test Cihazından Yararlanıyor

Ödül jürisinde yer alan, ATTI muhabiri Marc Noordeloos: “VESevo’nun cihazı, motor sporlarının lastik dünyasında gelişim için avantajlarını bir kez daha hatırlatıyor. Viskoelastisiteyi analiz etme ve lastik davranışını tahmin etme yeteneği, yarış dünyasında kilit öneme sahiptir. Kesinlikle yol otomobilleri için gelecekteki lastik geliştirme süreçlerinde büyük bir avantaj olacaktır.”

VESevo lastik test cihazı piyasaya sunulduğundan bu yana beş Formula 1 takımı, dört Formula E takımı, iki MotoGP takımı ve bir NASCAR takımı tarafından kullanılmaya başlandı.