Premium lastik üreticisi Yokohama, Hokkaido’daki Lastik Test Merkezi’nde iç mekan buzlu zemin test tesisinde yeni bir soğutma ünitesi kurduğunu duyurdu. Çivisiz Yokohama kar lastiği desenlerinin test edildiği tesiste kurulum çalışmaları, Kasım 2020’de tamamlanmıştı. Yaklaşık 100 metre uzunluğundaki soğutma ünitesi, Japonya’da türünün en büyüklerinden biri. Yeni ünite, oda sıcaklığında (5 derece) buzlu zemin sıcaklığının -10 ° C ile 0 ° C arasında ayarlanabilmesini sağlıyor.

Yokohama Kar Lastiği Testleri Nasıl Gerçekleşiyor?

Yokohama tarafından yenilenen lastik test merkezi, -10 ila 0 derece arası sıcaklıkta çivisiz Yokohama kar lastiği desenlerinin test edilebilmesini sağlıyor. Buna ek olarak Yokohama’ya kışın başlarında buzlu zemin testleri için ek kapasite kazandırıyor. Böylece premium lastik üreticisinin buzlu zeminde frenleme testi gerçekleştirebileceği mevsimsel aralık uzamış oluyor ve Yokohama’nın Ar-Ge takvimi genişliyor. Tesiste aynı zamanda Yokohama 4 mevsim lastik ve çivili lastik seçenekleri içinde büyük ölçüde genişletilmiş buzlu zemin lastik testi gerçekleştirilebiliyor.

Yokohama Kar Lastiği Testleri Nerede Gerçekleşiyor?

Test merkezinde binek otomobiller ile otobüs kamyonlar için Yokohama kış lastikleri test ediliyor. Bunun yanı sıra; ilkbaharda sonbahara kadar geçen sürede Yokohama yaz lastiği testleri de gerçekleştiriliyor. Premium lastik üreticisi, daha hassas kış lastiği testleri için zemin sıcaklığını kontrol etmek amacıyla Ocak 2018’de ise buzlu zemin lastik testi iç mekan tesisini açtı. Yokohama’nın Hokkaido Lastik Test Merkezi’ne ek olarak; İsveç’te de bir tesisi bulunuyor. Hokkaido’da küresel Yokohama kar lastiği / kış lastiği seçenekleri test edilirken; İsveç’te kıta Avrupası, Rusya ve Kuzey Avrupa için geliştirilen lastikler, teste tabi tutuluyor.

Yokohama Lastik Test Merkezi Ne Zaman Kuruldu?

Premium lastik üreticisinin daha fazla küreselleşmeye başlaması ile Yokohama kar lastiği ebatlarının giderek daha ileri düzeyde test edilmesini gerektirdi. Yokohama Hokkaido Lastik Test Merkezi, firmanın lastiklerinin küresel pazarda öne çıkması ile paralel olarak daha gelişmiş lastik test metodları kullanmak için Aralık 2015’te açıldı.